close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2017

  4 maja w sali bankietowej hotelu Hilton Park w Nikozji ambasada, we współpracy z Honorowym Konsulem Generalnym RP panem Loukisem Papaphilippou, wydała przyjęcie z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Na przyjęcie wydane z okazji Święta Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej przybyli przedstawiciele cypryjskich władz,  kręgów gospodarczych, naukowych i kulturalnych oraz korpus dyplomatyczny  i  kierownictwo UNFICYP. Honorowym gościem był Minister Spraw Zagranicznych RC, pan Ioannis Kasoulides, który przywołał w swoim wystąpieniu znakomite relacje między Polską a Cyprem, których początki sięgają XIV wieku.  Z kolei ambasador Barbara Tuge – Erecińska przypomniała historię powstania Konstytucji 3 Maja  i jej znaczenie dla Polski i Polaków na przestrzeni wieków.  Ambasador  wskazała na dynamiczny  rozwój dwustronnych stosunków między naszymi krajami, zwłaszcza od czasu przystąpienia Polski i Cypry do UE.  Potwierdzeniem znaczenia współpracy była ubiegłoroczna wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP  pana Witolda Waszczykowskiego w Nikozji.  Pani ambasador poinformowała gości o staraniach Łodzi o uzyskanie prawa do organizacji EXPO 2022, zachęcając ich do zapoznania się z wystawą oraz prezentacją multimedialną, które towarzyszyły wydarzeniu wyrażając nadzieję, że Łódź może liczyć na głos Cypru  w Biurze Wystaw Międzynarodowych w Paryżu.

   

  Imprezie towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu polsko-cypryjskiego kwartetu smyczkowego Amiche , a goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich specjałów. Relacja z przyjęcia zostanie wyemitowana w dzisiejszym głównym wydaniu wiadomości w telewizji ANT1. Można ją obejrzeć pod linkiem: http://www.ant1iwo.com/news/cyprus/article/269556/ethniki-imera-polonias-/

  DSC_6100a
  DSC_6418a
  DSC_6453a
  DSC_6486a
  DSC_6509a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: